Поводом 150 година од рођења Радоја Домановића, нашег најбољег сатиричара, Библиотека је 6. 4. 2023. године у оквиру свог пројекта „Радоје Домановић - увек међу нама" а у сарадњи са професором српског језика и књижевности Јеленом Станковић организовала презентацију у PowerPoint-у намењену ученицима Техничке школе„Никола Тесла"о животу, делу и актуелности његовог стваралаштва.
„ Зато што се у овој струци, овде у нашој земљи, не трпе школовани људи. Ја сам доктор права, али то кријем и не смем ником рећи: јер кад би министар дознао, не бих добио службу. Један мој друг, такође школован, морао је, да би добио службу, поднети уверење како никад ништа није учио, нити мисли ишта учити, па је добио службу, и то одмах добар положај“ (Страдија)
Јелена Станковић је започела биографијом књижевника, сликовито описала алегорију, иронију, сатиру и смех. Потом је укратко анализирала његове најзначајније сатиричне приповетке: Вођа, Данга, Страдија и Мртво море.
Радоје Домановић је наш најпознатији сатиричар. Пореклом Шумадинац, а по очевој породичној лози старином и Херцеговац. Рођен у Овсишту 1873. године. Убрзо се његова породица сели у Јариште где завршава основну школу. Седам разреда гимназије, колико траје средње образовање, завршава у Крагујевцу 1890. године. Завршивши Велику школу, Домановић је постао професор српског језика и службовао у Пироту, Врању и Лесковцу. Његово професорско службовање трајало је свега три и по године, а после тога је дошло до отпуштања из државне службе због иступања против владе на конгресу професорског друштва. Отпуштен из службе, Домановић прелази у Београд, где живи тешко од новинарског и књижевног рада. Било је то почетком јесени 1898. године.Тада пада и почетак његовог сатиричарског Радоја Домановића, све до обарања последњег Обреновића и затирања ове династије 29. маја 1903. У том временском периоду је објавио своја најзначајнија књижевна дела.Следеће године покренуо је часопис „Страдија“ којим се борио против мана тадашњег система, који је доживео 35 издања.